southtownstar
LABORIOUS 
Weather Updates

High School Sports Schedule for Jan. 29, 2014

WEDNESDAY’S EVENTS

GIRLS BASKETBALL

Andrew at Thornton, 6 p.m.

Providence at Marian Catholic, 7 p.m.

Seton at Rich East, 7 p.m.

WRESTLING

Grant Park at Rich Central, 5 p.m.

Evergreen Park, Rich South at Bloom, 5:30 p.m.

Illiana Christian at Elmwood Park, 5:30 p.m.

Rich East at Lincoln-Way East, 5:30 p.m.

THURSDAY’S EVENTS

BOYS BASKETBALL

Hillcrest at Bremen, 6:30 p.m.

Oak Forest at Lemont, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Morgan Park Academy at Parker, 4:30 p.m.

Bolingbrook at Stagg, 6 p.m.

Bradley at Lincoln-Way North, 6:30 p.m.

Bremen at Hillcrest, 6:30 p.m.

Crete-Monee at Rich Central, 6:30 p.m.

Eisenhower at Evergreen Park, 6:30 p.m.

Joliet Central at Lincoln-Way East, 6:30 p.m.

Lincoln-Way Central at Lincoln-Way West, 6:30 p.m.

Mount Assisi at Richards, 6:30 p.m.

Rich East at Kankakee, 6:30 p.m.

T.F. North at Tinley Park, 6:30 p.m.

Thornridge at Thornwood, 6:30 p.m.

Bloom at Rich South, 7 p.m.

King at Seton, 7 p.m.

Oak Lawn at Shepard, 7 p.m.

Reavis at Argo, 7 p.m.

Riverside-Brookfield at Illiana Christian, 7 p.m.

Beecher at Grant Park, 7:15 p.m.

Gardner-South Wilmington at Illinois Lutheran, 7:15 p.m.

Chicago Christian at Rosary, 7:30 p.m.

GIRLS BOWLING

Plainfield North at Lockport, 4:30 p.m.

WRESTLING

Rich South at Oak Forest, 5 p.m.

BOYS SWIMMING

Lincoln-Way Central at Andrew, 5 p.m.

Lincoln-Way East at Stagg, 5 p.m.

Lincoln-Way North at Lincoln-Way West, 5 p.m.

Lockport at Homewood-Flossmoor, 5 p.m.

Sandburg at Joliet Central co-op, 5 p.m.

Thornton Fractional co-op at Kankakee, 5 p.m.

FRIDAY’S EVENTS

BOYS BASKETBALL

Bloom at Rich Central, 6:30 p.m.

Bolingbrook at Sandburg, 6:30 p.m.

Homewood-Flossmoor at Lincoln-Way East, 6:30 p.m.

Hubbard at Richards, 6:30 p.m.

Morgan Park Academy at Northridge Prep, 6:30 p.m.

Rich South at Kankakee, 6:30 p.m.

T.F. North at Tinley Park, 6:30 p.m.

Thornridge at Lincoln-Way North, 6:30 p.m.

Thornwood at Lincoln-Way West, 6:30 p.m.

Argo at Reavis, 7 p.m.

Beecher at Illinois Lutheran, 7 p.m.

Crete-Monee at Rich East, 7 p.m.

Evergreen Park at Eisenhower, 7 p.m.

Joliet West at Stagg, 7 p.m.

Lincoln-Way Central at Andrew, 7 p.m.

Lockport at Joliet Central, 7 p.m.

Notre Dame at Joliet Catholic, 7 p.m.

Providence at De La Salle, 7 p.m.

St. Francis de Sales at Brother Rice, 7 p.m.

St. Joseph at Mount Carmel, 7 p.m.

St. Laurence at Fenwick, 7 p.m.

St. Rita at Hales, 7 p.m.

Seton at Bishop McNamara, 7 p.m.

Shepard at Oak Lawn, 7 p.m.

Thornton at Bradley, 7 p.m.

Beecher at Illinois Lutheran, 7:15 p.m.

Elmwood Park at Illiana Christian, 7:30 p.m.

Marist at Marian Catholic, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Thornton at Andrew, 5 p.m.

Joliet West at Homewood-Flossmoor, 6:30 p.m.

Sandburg at Lockport, 6:30 p.m.

Lemont at Oak Forest, 7 p.m.

BOYS BOWLING

STATE TOURNAMENT

(At St. Clair Bowl, O’Fallon)

First round, 9:45 a.m.

Second round, 1 p.m.

WRESTLING

Joliet Catholic, Marian Catholic, Marist at East Suburban Catholic Meet (at Notre Dame), 3:30 p.m.

Providence at Mount Carmel, 6 p.m.

SATURDAY’S EVENTS

BOYS BASKETBALL

Homewood-Flossmoor at Hillcrest, 1:30 p.m.

Chicago Christian at Marian Central Catholic, 2:30 p.m.

ERNIE KIVISTO HOOPFEST

(At East Aurora)

Lemont vs. Waubonsie Valley, 4:30 p.m.

WENDY’S CLASSIC

(At Loras College)

Marian Catholic vs. Dubuque (Iowa) Senior, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Romeoville at Richards, 12:30 p.m.

Chicago Christian at Marian Central Catholic, 1 p.m.

Benet at Providence, 2:30 p.m.

Bishop McNamara at Marian Catholic, 2:30 p.m.

Mother McAuley at St. Thomas More, 2:30 p.m.

BOYS BOWLING

STATE TOURNAMENT

(At St. Clair Bowl, O’Fallon)

Third round, 9:45 p.m.

Fourth round, 1 p.m.

GIRLS BOWLING

Lockport at Dixon Invitational, 9 a.m.

Bremen, Hillcrest, Lemont, Oak Forest, T.F. North, T.F. South, Tinley Park at South Suburban Blue Meet (at Oak Forest Bowl), 9 a.m.

Argo, Eisenhower, Evergreen Park, Reavis, Richards, Oak Lawn, Shepard at South Suburban Red Meet (at Palos Lanes), 9 a.m.

WRESTLING

Homewood-Flossmoor at Lincoln-Way Central, 9 a.m.

Andrew at Sandburg, noon

GIRLS GYMNASTICS

Andrew, Homewood-Flossmoor, Lincoln-Way co-op, Sandburg/Stagg co-op at SouthWest Suburban Meet (at Lincoln-Way East), 11 a.m.

MONDAY’S EVENTS

GIRLS BASKETBALL

Latin at Morgan Park Academy, 4:30 p.m.

Lincoln-Way North at Lincoln-Way Central, 6 p.m.

Oak Forest at Rich Central, 6:30 p.m.

Illinois Lutheran at Donovan, 7:15 p.m.

GIRLS BOWLING

Argo, Bremen, Chicago Christian, Crete-Monee, Evergreen Park, Hillcrest, Lemont, Lincoln-Way North, Marist, Oak Forest, Reavis, Richards, Rich Central, Sandburg, Shepard, T.F. North, T.F. South, Tinley Park at Eisenhower Cardinal Invitational (at Burr Oak Bowl, Blue Island), 3:30 p.m.

TUESDAY’S EVENTS

BOYS BASKETBALL

Peotone at Oak Forest, 5:30 p.m.

Ag. Science at Evergreen Park, 6:30 p.m.

Andrew at Lincoln-Way North, 6:30 p.m.

Bremen at Gary Comer, 6:30 p.m.

Homewood-Flossmoor at Stagg, 6:30 p.m.

Sandburg at Lincoln-Way East, 6:30 p.m.

T.F. North at Hillcrest, 6:30 p.m.

Thornridge at Lincoln-Way West, 6:30 p.m.

Thornwood at Thornton, 6:30 p.m.

Glenbard South at Illiana Christian, 7 p.m.

Joliet West at Lockport, 7 p.m.

Oak Lawn at Argo, 7 p.m.

Richards at Marian Catholic, 7 p.m.

Shepard at St. Laurence, 7 p.m.

Coal City at Beecher, 7:15 p.m.

Chicago Christian at St. Francis, 7:30 p.m.

CALLAHAN CLASSIC

Marist at St. Rita, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

GCAC Red quarterfinals, 4:30 p.m.

GCAC White quarterfinals, 4:30 p.m.

Dyer Heritage Christian at Morgan Park Academy, 5 p.m.

Homewood-Flossmoor at Joliet Central, 5 p.m.

Thornton at Lincoln-Way West, 5 p.m.

Argo at Eisenhower, 6 p.m.

Bradley at Thornridge, 6 p.m.

Lockport at Stagg, 6 p.m.

Andrew at Thornwood, 6:30 p.m.

Evergreen Park at Richards, 6:30 p.m.

Hillcrest at T.F. North, 6:30 p.m.

Joliet West at Sandburg, 6:30 p.m.

Rich South at Bloom, 6:30 p.m.

Bremen at Lemont, 7 p.m.

Joliet Catholic at St. Viator, 7 p.m.

Lincoln-Way East at Bolingbrook, 7 p.m.

Oak Lawn at Reavis, 7 p.m.

Peotone at Oak Forest, 7 p.m.

Tinley Park at T.F. South, 7 p.m.

Illiana Christian at Timothy Christian, 7:30 p.m.

Wheaton Academy at Chicago Christian, 7:30 p.m.

GIRLS BOWLING

Lockport at Minooka, 4 p.m.

Joliet Central at Sandburg, 4:30 p.m.



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.