southtownstar
SPRIGHTLY 
Weather Updates

2012 Southland High School Football Schedule

Updated: August 22, 2012 9:55PM



WEEK 1

Friday, Aug. 24

NONCONFERENCE

Noble Street/Muchin vs. Morgan Park (at Gately Stadium), 4:15 p.m.

Curie at Argo, 7 p.m.

Lincoln-Way West at Sycamore, 7 p.m.

Little Village at Lemont, 7 p.m.

Noble Street/Comer at Bremen, 7 p.m.

Oak Lawn at Niles North, 7 p.m.

Orr at Thornton, 7 p.m.

Oswego East at Rich South, 7 p.m.

Reavis at Solorio, 7 p.m.

Richards at Harlan, 7 p.m.

Rich East at Eisenhower, 7 p.m.

Stillman Valley at Tinley Park, 7 p.m.

Urban Prep at Oak Forest, 7 p.m.

Hillcrest at Stagg, 7:15 p.m.

Sandburg at Andrew, 7:15 p.m.

Carmel at Lincoln-Way East, 7:30 p.m.

Homewood-Flossmoor at Marian Catholic, 7:30 p.m.

Joliet Catholic at Providence, 7:30 p.m.

Leo at St. Laurence, 7:30 p.m.

Lincoln-Way North at Lincoln-Way Central, 7:30 p.m.

Lockport at Downers Grove North, 7:30 p.m.

North Lawndale at Chicago Christian, 7:30 p.m.

Shepard at Brother Rice, 7:30 p.m.

T.F. South at Crete-Monee, 7:30 p.m.

Saturday, Aug. 25

NONCONFERENCE

Bloom at Thornwood, 1 p.m.

Rich Central at Joliet Central, 1 p.m.

Thornridge at Joliet West, 1 p.m.

Evergreen Park at Phillips, 2 p.m.

Ag. Science vs. Bogan (at Stagg Stadium), 3 p.m.

HIGH SCHOOL KICKOFF CLASSIC

(At Soldier Field)

Mount Carmel vs. St. Patrick, noon

St. Rita vs. Marist, 3:15 p.m.

WEEK 2

Friday, Aug. 31

NONCONFERENCE

Marine Military vs. Ag. Science (at Eckersall Stadium), 4:15 p.m.

Argo at Ridgewood, 7 p.m.

Bloom at Glenbard South, 7 p.m.

Joliet Central at Reavis, 7 p.m.

Lincoln-Way North at Hillcrest, 7 p.m.

Lockport at Plainfield North, 7 p.m.

Mount Carmel vs. Morgan Park (at Gately Stadium), 7 p.m.

Oak Lawn at Oswego East, 7 p.m.

Richards at Morris, 7 p.m.

Rich Central at Oak Forest, 7 p.m.

Riverside-Brookfield at Lemont, 7 p.m.

St. Rita at Danville, 7 p.m.

Solorio at Shepard, 7 p.m.

TEAM Englewood at Evergreen Park, 7 p.m.

Urban Prep at T.F. South, 7 p.m.

Eisenhower at Andrew, 7:15 p.m.

Rich South at Thornwood, 7:15 p.m.

Stagg at Sandburg, 7:15 p.m.

Crete-Monee at Marian Catholic, 7:30 p.m.

Lincoln-Way Central at Lincoln-Way West, 7:30 p.m.

Lincoln-Way East at Montini, 7:30 p.m.

Lindblom at St. Laurence, 7:30 p.m.

Marist at Brother Rice, 7:30 p.m.

Minooka at Providence, 7:30 p.m.

Momence at Chicago Christian, 7:30 p.m.

Naperville North at Thornton, 7:30 p.m.

Stevenson at Homewood-Flossmoor, 7:30 p.m.

Saturday, Sept. 1

Bremen vs. Perspectives/Leadership (at Stagg Stadium), 11:15 a.m.

T.F. North at Thornridge, 1 p.m.

Tinley Park at Rich East, 1 p.m.

WEEK 3

Friday, Sept. 7

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Marian Catholic at Carmel, 7:30 p.m.

SOUTH SUBURBAN BLUE

Hillcrest at T.F. South, 7 p.m.

Oak Forest at Bremen, 7 p.m.

Tinley Park at T.F. North, 7 p.m.

SOUTH SUBURBAN RED

Argo at Reavis, 7 p.m.

Richards at Evergreen Park, 7 p.m.

Shepard at Oak Lawn, 7 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Joliet West at Sandburg, 7:15 p.m.

Lincoln-Way Central at Homewood-Flossmoor, 7:30 p.m.

Lincoln-Way East at Lockport, 7:30 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Andrew at Stagg, 7:15 p.m.

Thornwood at Lincoln-Way North, 7 p.m.

Thornridge at Lincoln-Way West, 7:30 p.m.

Thornton at Bradley, 7:30 p.m.

SUBURBAN CHRISTIAN CROSSOVER

Chicago Christian vs. Wheaton St. Francis (at College of DuPage), 7 p.m.

NONCONFERENCE

Urban Prep at Rich Central, 6 p.m.

Fenton at Rich South, 7 p.m.

Lemont at Eisenhower, 7 p.m.

Simeon vs. Morgan Park (at Gately Stadium), 7:15 p.m.

Brother Rice at Bishop McNamara, 7:30 p.m.

Moline at Crete-Monee, 7:30 p.m.

Mount Carmel at De La Salle, 7:30 p.m.

Providence at St. Laurence, 7:30 p.m.

Saturday, Sept. 8

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Marist at Nazareth, 1:30 p.m.

PUBLIC LEAGUE INTER-CITY 4

Ag. Science vs. University of Chicago/Woodlawn (at Eckersall Stadium), 9:30 a.m.

NONCONFERENCE

Phillips at Bloom, noon

Glenbard South at Rich East, 1 p.m.

St. Rita vs. Fenwick (at Morton West), 7:30 p.m.

WEEK 4

Friday, Sept. 14

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Brother Rice at St. Rita, 7:30 p.m.

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Notre Dame at Marian Catholic, 7:30 p.m.

St. Patrick at Marist, 7:30 p.m.

SOUTHLAND

Rich South at Kankakee, 7 p.m.

SOUTH SUBURBAN BLUE

Bremen at Hillcrest, 6:30 p.m.

Lemont at Tinley Park, 7 p.m.

T.F. South at T.F. North, 7 p.m.

SOUTH SUBURBAN RED

Argo at Richards, 7 p.m.

Evergreen Park at Eisenhower, 7 p.m.

Oak Lawn at Reavis, 7 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Homewood-Flossmoor at Lincoln-Way East, 7:30 p.m.

Sandburg at Lincoln-Way Central, 7:30 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Lincoln-Way West at Andrew, 7 p.m.

Stagg at Thornwood, 7:15 p.m.

SUBURBAN CHRISTIAN GOLD

Aurora Central Catholic at Chicago Christian, 7:30 p.m.

NONCONFERENCE

Bloom at Fenton, 7 p.m.

Oak Forest at Shepard, 7 p.m.

St. Joseph at Mount Carmel, 7 p.m.

Crete-Monee at Glenbard South, 7:30 p.m.

Lake Forest Academy at St. Laurence, 7:30 p.m.

Rich Central vs. Benet (at Benedictine University), 7:30 p.m.

Rich East at Riverside-Brookfield, 7:30 p.m.

Saturday, Sept. 15

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Providence at Loyola, 1:30 p.m.

PUBLIC LEAGUE ILLINI PRAIRIE STATE

Morgan Park vs. Urban Prep/Englewood (at Gately Stadium), 3 p.m.

PUBLIC LEAGUE INTER-CITY 4

Urban Prep/Bronzeville vs. Ag. Science (at Eckersall Stadium), 9:30 a.m.

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Lockport at Joliet Central, 1 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Bradley at Thornridge, 1 p.m.

Lincoln-Way North at Thornton, 1:30 p.m.

WEEK 5

Friday, Sept. 21

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Mount Carmel at Brother Rice, 7:30 p.m.

St. Rita at Providence, 7:30 p.m.

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Joliet Catholic at Marist, 7:30 p.m.

Marian Catholic vs. Benet (at Benedictine University), 7:30 p.m.

PUBLIC LEAGUE ILLINI PRAIRIE STATE

Morgan Park vs. Bogan (at Stagg Stadium), 4:15 p.m.

SOUTHLAND

Kankakee at Crete-Monee, 6:30 p.m.

SOUTH SUBURBAN BLUE

Lemont at Oak Forest, 7 p.m.

T.F. North at Bremen, 7 p.m.

T.F. South at Tinley Park, 7 p.m.

SOUTH SUBURBAN RED

Argo at Evergreen Park, 7 p.m.

Eisenhower at Shepard, 7 p.m.

Richards at Oak Lawn, 7 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Lincoln-Way East at Sandburg, 7:15 p.m.

Homewood-Flossmoor at Bolingbrook, 7:30 p.m.

Lincoln-Way Central at Lockport, 7:30 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Thornridge at Andrew, 7 p.m.

Thornton at Stagg, 7:15 p.m.

Lincoln-Way North at Lincoln-Way West, 7:30 p.m.

Thornwood at Bradley, 7:30 p.m.

Saturday, Sept. 22

CATHOLIC LEAGUE WHITE

St. Laurence vs. Fenwick (at Morton West), 7:30 p.m.

PUBLIC LEAGUE INTER-CITY 4

Crane vs. Ag. Science (at Gately Stadium), 10 a.m.

SOUTHLAND

Rich South at Bloom, noon

Rich East at Rich Central, 12:30 p.m.

SUBURBAN CHRISTIAN GOLD

Chicago Christian at Guerin, 1 p.m.

NONCONFERENCE

Hillcrest at Reavis, 1 p.m.

WEEK 6

Friday, Sept. 28

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Loyola vs. Mount Carmel (at Gately Stadium), 7 p.m.

Providence at Brother Rice, 7:30 p.m.

CATHOLIC LEAGUE WHITE

St. Laurence at Bishop McNamara, 7:30 p.m.

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Marist at Carmel, 7:30 p.m.

SOUTHLAND

Rich East at Kankakee, 7 p.m.

SOUTH SUBURBAN BLUE

Oak Forest at Hillcrest, 6:30 p.m.

T.F. South at Lemont, 7 p.m.

Tinley Park at Bremen, 7 p.m.

SOUTH SUBURBAN RED

Evergreen Park at Oak Lawn, 7 p.m.

Reavis at Shepard, 7 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Lockport at Homewood-Flossmoor, 7 p.m.

Bolingbrook at Lincoln-Way East, 7:30 p.m.

Joliet West at Lincoln-Way Central, 7:30 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Bradley at Lincoln-Way North, 7 p.m.

SUBURBAN CHRISTIAN CROSSOVER

St. Edward at Chicago Christian, 7:30 p.m.

NONCONFERENCE

T.F. North at Richards, 7 p.m.

Champaign Central at Marian Catholic, 7:30 p.m.

Hales Franciscan at St. Rita, 7:30 p.m.

Saturday, September 29

PUBLIC LEAGUE ILLINI PRAIRIE STATE

Robeson vs. Morgan Park (at Gately Stadium), 4:15 p.m.

PUBLIC LEAGUE INTER-CITY 4

Solorio vs. Ag. Science (at Stagg Stadium), 9:30 a.m.

SOUTHLAND

Crete-Monee at Bloom, noon

Rich Central at Rich South, noon

SOUTH SUBURBAN RED

Eisenhower at Argo, 1 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Sandburg at Joliet Central, 1 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Andrew at Thornwood, 1 p.m.

Stagg at Thornridge, 1 p.m.

Lincoln-Way West at Thornton, 1:30 p.m.

WEEK 7

Wednesday, Oct. 3

PUBLIC LEAGUE INTER-CITY 4

Chicago International/Hawkins vs. Ag. Science (at Gately Stadium), 6:30 p.m.

Friday, Oct. 5

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Notre Dame at Marist, 7:30 p.m.

St. Patrick at Marian Catholic, 7:30 p.m.

SOUTHLAND

Rich Central at Crete-Monee, 6:30 p.m.

SOUTH SUBURBAN BLUE

Lemont at Hillcrest, 6:45 p.m.

Bremen at T.F. South, 7 p.m.

T.F. North at Oak Forest, 7 p.m.

SOUTH SUBURBAN RED

Oak Lawn at Argo, 7 p.m.

Reavis at Eisenhower, 7 p.m.

Shepard at Richards, 7 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Joliet Central at Homewood-Flossmoor, 7:30 p.m.

Joliet West at Lockport, 7:30 p.m.

Lincoln-Way Central at Lincoln-Way East, 7:30 p.m.

Sandburg at Bolingbrook, 7:30 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Thornridge at Lincoln-Way North, 7 p.m.

Andrew at Bradley, 7:30 p.m.

Stagg at Lincoln-Way West, 7:30 p.m.

SUBURBAN CHRISTIAN GOLD

Walther Lutheran at Chicago Christian, 7:30 p.m.

NONCONFERENCE

Lake Forest Academy at Providence, 7 p.m.

St. Laurence vs. Mount Carmel (at Gately Stadium), 7 p.m.

Tinley Park at Evergreen Park, 7 p.m.

Bishop McNamara at St. Rita, 7:30 p.m.

De La Salle at Brother Rice, 7:30 p.m.

Saturday, Oct. 6

PUBLIC LEAGUE ILLINI PRAIRIE STATE

Morgan Park at Orr, 1 p.m.

SOUTHLAND

Kankakee at Bloom, noon

Rich South at Rich East, 1 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Thornton at Thornwood, 1 p.m.

WEEK 8

Thursday, Oct. 11

Hubbard vs. Morgan Park (at Gately Stadium), 7:15 p.m.

Friday, Oct. 12

CATHOLIC LEAGUE BLUE

St. Rita vs. Mount Carmel (at Gately Stadium), 7 p.m.

CATHOLIC LEAGUE WHITE

De La Salle at St. Laurence, 7:30 p.m.

SOUTHLAND

Crete-Monee at Rich South, 6 p.m.

Kankakee at Rich Central, 6:30 p.m.

SOUTH SUBURBAN BLUE

Bremen at Lemont, 7 p.m.

Hillcrest at T.F. North, 7 p.m.

Tinley Park at Oak Forest, 7 p.m.

SOUTH SUBURBAN RED

Evergreen Park at Shepard, 7 p.m.

Oak Lawn at Eisenhower, 7 p.m.

Richards at Reavis, 7 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Lockport at Sandburg, 7:15 p.m.

Lincoln-Way Central at Bolingbrook, 7:30 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Lincoln-Way North at Andrew, 7 p.m.

Thornton at Thornridge, 7 p.m.

Bradley at Stagg, 7:15 p.m.

Thornwood at Lincoln-Way West, 7:30 p.m.

SUBURBAN CHRISTIAN GOLD

Chicago Christian vs. Wheaton Academy (at Wheaton College), 7 p.m.

NONCONFERENCE

T.F. South at Argo, 7 p.m.

Saturday, Oct. 13

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Brother Rice at Loyola, 1:30 p.m.

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Marian Catholic vs. St. Viator (at Forest View Stadium), 7:30 p.m.

Marist vs. Benet (at Benedictine University), 7:30 p.m.

PUBLIC LEAGUE INTER-CITY 4

Ag. Science vs. Noble Street/Johnson (at Stagg Stadium), 9:30 a.m.

SOUTHLAND

Bloom at Rich East, noon

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Homewood-Flossmoor at Joliet West, 1 p.m.

Lincoln-Way East at Joliet Central, 1 p.m.

NONCONFERENCE

Providence vs. St. Ignatius (at University of Chicago), 7:30 p.m.

WEEK 9

Wednesday, Oct. 17

Ag. Science vs. Tilden (at Stagg Stadium), 4 p.m.

Friday, Oct. 19

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Mount Carmel at Providence, 7:30 p.m.

Loyola at St. Rita, 7:30 p.m.

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Nazareth at Marian Catholic, 7:30 p.m.

SOUTHLAND

Bloom at Rich Central, 6:30 p.m.

Rich East at Crete-Monee, 6:30 p.m.

SOUTH SUBURBAN BLUE

Hillcrest at Tinley Park, 7 p.m.

Oak Forest at T.F. South, 7 p.m.

T.F. North at Lemont, 7 p.m.

SOUTH SUBURBAN RED

Eisenhower at Richards, 7 p.m.

Reavis at Evergreen Park, 7 p.m.

Shepard at Argo, 7 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Bolingbrook at Lockport, 7:30 p.m.

Joliet Central at Lincoln-Way Central, 7:30 p.m.

Joliet West at Lincoln-Way East, 7:30 p.m.

Sandburg at Homewood-Flossmoor, 7:30 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Stagg at Lincoln-Way North, 7 p.m.

Thornwood at Thornridge, 7 p.m.

Lincoln-Way West at Bradley, 7:30 p.m.

NONCONFERENCE

Marist at Cincinnati Withrow, 6:30 p.m.

Bremen at Oak Lawn, 7 p.m.

Brother Rice vs. Leo (at St. Xavier), 7 p.m.

Moline at Rich South, 7 p.m.

St. Laurence vs. St. Joseph (at Elmhurst College), 7:30 p.m.

Saturday, Oct. 20

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Andrew at Thornton, 1 p.m.

SUBURBAN CHRISTIAN GOLD

Chicago Christian at Immaculate Conception, 1 p.m.



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.